„Bolest ucha nerovná se okamžitě utíkat k lékaři,“ říká MUDr. Petr Janoušek, pražský otorinolaryngolog. Ideální je podle něj vyzkoušet některé z metod, které dokážou bolest zmírnit. V prvé řadě doporučuje Mudr. Janoušek podat analgetika na bázi paracetamolu, nadále nemáčet ucho, pokud bolest vznikla z koupání, při rýmě prokapat nos nosními kapkami. Zánět se doporučuje zachlazovat obkladem. Uši je prý nejlepší nečistit vůbec, ucho má samočistící vlastnosti.

MUDr. Janoušek se zabývá také chrápáním, zejména spánkovou apnoí - nápadným přerušováním pravidelného dechu při spánku, což může mít zásadní vliv na kvalitu života. Během spánku dochází k mikroprobouzecím reakcím, které probudí stresový systém a i když se člověk neprobudí, tak má narušen spánek a to vede k tomu, že spánek pak neplní svojí funkci a člověk se necítí vyspalý. To může přispívat k rozvoji civilizačních chodob jako cukrovky, vysokého tlaku nebo obezity. Při podezření na apnoe je nejdůležitějším krokem správná diagnóza. Pomocí spánkové monitrace zjistíme, jestli je člověk apnoik, nebo ronchopat (chrápání, které neovlivňuje kvalitu spánku) a můžeme tak aplikovat postupy, které vedou k vyřešení daného problému.

Petr Janoušek je zkušený Otorhinolaryngolog a absolvent 2. LF Univerzity Karlovy v Praze. V Petra Clinic již třetí rok nabízí celou řadu služeb z oblasti ORL - poskytuje odborné konzultace, pomáhá zákazníkům se záněty a provádí preventivní prohlídky. Specializuje se také na léčbu chrápání.

Podívejte se na celý rozhovor na webu XTV.