Celebrities

Dana Moravkova is the long-standing face of Petra Clinic.

Dana Moravkova represents our ideal of natural female beauty and we love to have her on board. Even though Dana doesn't need almost any beautification, she visits our clinic quite frequently, mostly for small dermatological procedures and permanent epilation. By her own words, what Dana appreciates the most, is Petra Rehorkova's pervasive professionality, warm manners and personality.

Celebrities

We tend to this famous actor's face and body

Martin Dejdar is one of our most frequent male customers. In our clinic, he has underwent laser removal of birthmarks on his back, rejuvenation of the face by microneedle radiofrequency technology, and even permanent epilation, which rid him of his excessive sweating problems. He has also tried our painless liposuction and ascertained its positive effects.

Celebrities

Vendula u nás nechává odpočinout tělu i mysli

Říká se, že dobrá duše uvnitř člověka se projeví krásou navenek. Vendula a její projekt Kapka naděje, který se soustředí na pomoc nemocným dětem, je typickým příkladem. „Kapka naděje je moje srdeční záležitost a moje práce. Zastávám názor, že pokud člověk chce dosáhnout toho nejlepšího, nepočítá čas.“Do Petra Clinic si ráda zajde třeba na masáž aktivující kolagen. „S Petrou jsme se poznaly před pár lety na dovolené v Řecku,“ s úsměvem vzpomíná a dodává: „chodím k Petře na kliniku zpravidla na rychlé procedury, protože jsem opravdu hodně vytížený člověk.“ Petra Řehořková si Vendulu vychvaluje jako klientku: „Je to velmi atraktivní a živočišná žena, když přijde je jí všude "plno". Velmi ráda chodí na procedury zpevňující nohy a bříško, na všechny neinvazivně omlazující procedury a na plazmalifting. Často se stane, že usne u rázové vlny nebo u kosmetiky.“ Petra je ráda, když může zajistit, aby si Vendula odpočinula a zregenerovala jak tělo, tak i mysl. „Po ošetření, když zbyde chvilka času, si na terase povídáme o "ženských záležitostech ", o Kapce naděje a jiných tématech a skvěle se odreagujeme,“ dodává Petra Řehořková.

Celebrities

Známému zpěvákovi pomáháme zhubnout díky neinvazivním liposukčním metodám.

Milan Drobný navštěvuje naši kliniku od léta 2017. Pomáháme mu především s redukcí podkožního tuku v oblasti bříška metodou bezbolestné radiofrekvenční liposukce. Postupem času se ale Milan osmělil a vyzkoušel i další z našich mnoha zákroků. Dle vlastních slov se na klinice cítí velmi dobře a opečovávaně a na své postavě vidí výsledky ošetření.

Celebrities

We help Miss Czech Republic 2004 with skin rejuvenation

Miss Czech Republic 2004 and Master of Pharmacology, Jana Dolezalova frequently visits our clinic. She doesn't need to undergo any invasive procedures with her nigh-perfect body, so she only uses non-invasive treatments such as rejuvenation and corrective dermatology. She has underwent calves epilation, microneedle radiofrequency and other anti-aging treatments.

Celebrities

Gábině se staráme o udržení mladistvé pleti a vyřešili jsme její problém s nedostatkem spánku.

Gábina se na naší klinice zastaví asi dvakrát do měsíce. Pravidelně ji omlazujeme pleť na obličeji 4D liftingem a případné vrásky vyhlazujeme aplikací výplňových materiálů.Gábině jsme také pomohli zlepšit kvalitu spánku. „Využívám laserového ošetření pleti a také spánkovou laboratoř. Laboratoř mi velice pomohla, protože jsem měla velké problémy usnout. Neměla jsem klidný a hluboký spánek, který jsem potřebovala. Dneska už se mi spí skvěle a mám vyrovnané a hezké sny. A samozřejmě, když se objeví nějaká hlubší vráska, tak mi na klinice pomáhají to řešit,“ usmívá se moderátorka.„Vždy když k nám Gabča přijde, tak září jako sluníčko. Je na ni vidět, že je opravdu šťastná,“ prozrazuje Petra Řehořková.

Celebrities

This signer not only takes advantage of our procedures, but also buys products from our e-shop.

The singer, Petra Janu, is not a big fan of invasive procedures and we don't think she needs any. She has tried the shockwave treatment and had her thighs smoothed. However, she also uses our collagen gel for home use, which helps prevent the creation of wrinkles and rejuvenates the skin.

Celebrities

We regularly tend to this blogger's body

Dominika Myslivcova is a regular customer at Petra Clinic. She takes advantage of our dermatological treatments such as plasmalifting or diamond mircodermabrasion. She underwent the shock wave treatment to reduce cellulite, and she frequently lets us pamper her skin by our dermatological procedures. She also periodically undergoes permanent epilation, so she won't have to waste time on shaving. Dominika uses the Petra Clinic brand skin care products for home use.

Celebrities

We regularly tend to this successful moderator's skin

A female body undergoes many changes during pregagncy and not all have a positive effect on how it will look afterwards. Kristina Kloubkova knows that first hand. After she had a cesarean section done, Kristina decided to get professional help for her belly. We smoothed out her belly with painless liposuction. We also pampered her skin with our cosmetic care, which she now regularly enjoys.

Celebrities

We tend to these opera stars bodies and skin

The members of this opera trio regularly use our cosmetic care and body procedures. For example, Tereza Mátlová enjoys getting pampered with face and neckline massages. Not to mention, the three singers sang on Christmas 2016 on the roof of our clinic for a charitative event to help the Kapka Naděje foundation.

Celebrities

We help this well-know actress slow down aging with non-invasive methods.

Mahulena Bocanova doesn't like plastic surgery, and so she slows down aging with the help of non-invasive methods, with which she doesn't need to worry about negative effects. We gave her a facelift, which not only improved her looks, but also her self-esteem.

Celebrities

The nutritional advisor from the TV show You Are What You Eat! also works at Petra Clinic

We have celebrities even in our staff. This famous expert on healthy lifestyle will examine you, go through your laboratory results, help create your dietary and physical regimen, and help you with other changes in your lifestyle.

Celebrities

This rockstar goes to Petra Clinic with his whole family.

The frontman of the band Olympic is a long-time customer at our clinic, where we tend to his skin, and help him stay in shape. Petr regularly undergoes mesotherapy to help with hair growth, non-invase facelifts to smooth out wrinkles, or even the Vanquish liposuction for a painless reduction of belly fat. Petr is always pleased with his visits to our clinic, and he usually takes his whole family with him.

Celebrities

Herečce jsme pomohli odstranit vrásky mezi očima.

Míša Kuklová je ve světě omlazování nováčkem. Denně sice slýchá, že na svůj věk vypadá stále mladě a běžně jí lidé prosí o doporučení kliniky, se kterou je nejvíce spokojena. „Samozřejmě, že mi lichotí slyšet, že vypadám mladě a tím spíš, že doposud jsem nic většího nepodstupovala,“ usmívá se Míša Kuklová. Trápily jí totiž dvě vrásky mezi očima. Vzhledem k tomu, že se jednalo o genetickou dispozici, a Míša zbytečně vypadala utrápeně, ač se tak vůbec necítila, nechala si je vyplnit a je nadšená. Ostatní vrásky jí nevadí, ráda by stárla co nejpřirozeněji. Nyní využívá tzv. myostimulátor, který nahrazuje cvičení v posilovně, které jí nikdy nebavilo. „Navíc mám tendenci se osvalovat, takže jsem v posilovně naopak přibývala, což tady nehrozí, a přesto se člověk zpevní a nějaký ten centimetr obvodu dané partie ubyde,“ komentovala nové zážitky na klinice Míša.